**** Beretta kullen födda 210318****
Elemors Choice Of Lois * Susedalens Tikka Diamond Cut

S. Beretta Pheasant " Falco"
Uts:
B-prov
C-prov
A-prov:
Hd/Ed:
Äg: Maria w Trellman

S. Beretta Pigeon "Tarzan"
Uts:
B-Prov:
C-Prov:
A-Prov:
Hd/Ed:
Äg: Agneta Christ


S. Beretta Greylag " Pelle"
Uts:
B-Prov:
C-Prov
A-Prov:
Hd/Ed:
Äg, Hanna Hjalmarsson & Philip

S Beretta Mallard "Lucas"
Uts:
B-Prov:
C-Prov:
A-Prov:
Hd/Ed:
Äg: Sofie Mårtensseon

S- Beretta Grouse " Elmor"
Uts:
B-Prov:
C-Prov:
A-Prov:
Hd/Ed:
Äg: Kerstin Holm

S. Beretta Teal "Bärgarn"
Uts:
B-Prov:
C-Prov:
A-Prov:
Hd/Ed:
Äg: Karolina Wall

S:Beretta Capercallie "Winston"
Uts:
B-Prov:
C-Prov:
A-Prov:
Hd/Ed:
Äg: Anna Ståhlkrantz

S. Beretta Partridge "Java"
Uts:
B-prov:
C-prov:
A-prov: Hd/Ed:
Samägd med Britt Wadsten


****Svenska kullen födda 200828****
Lyckefjärds Hunter Mountain * Zebulons Flatwing Shade

S. En Jävel På Kärlek " Zantos"
Uts:
B-prov:
C-prov:
A-prov:
Hd/Ed:AA/00
Äg: Britt

S. Hon Älskar Snabbt " Iris"
Uts:
B-prov: 
C-prov:
A-prov:
Hd/Ed: AA/00
Äg: Julia Jönsson

S. Värsta Grymma Tjejen "Miss Piggy"
Uts:
B-prov: Godkänt Brukspröve DK
C.prov:
A-prov:
Hd/Ed: AA/00
Äg: Karen Lisager

S. Snabbköpskassörskan "Svea"
Uts:
B-prov:
C-prov:
A-prov:
Hd/Ed:
Äg: Karin Hernborg

S. Fröken Fräken "Ruter"
Uts:
B-prov:
C-prov:
A-prov:
Hd/Ed: AA/00
Samägd med Sofie Helin


****Rock´n´roll kullen födda 190926****
Black Lanza Woody Callit * Susedalens I Got Stripes

S. Peggy Sue " Siri"
Uts:
B-prov:
C-prov:
Hd/ED: A/A, 00
Äg Freya

S. Good Golly Miss Molly " Inez"
Uts:
B-prov: 1a pris nkl DK 2021
C-prov: 92/ 100p
Övrigt: Vinnare unghundsklass FM 2021, 92 poäng!
Hd: A/A
Äg: Susedalens kennel

S. Long Tall Sally "Sally"
Uts:
B-prov:
C-prov:
Hd/Ed: BC / 00
Äg: Caroline Pettersson

S. Maybellene "Lilly"
Uts:
B-prov:
C-prov:
Hd/Ed: AA/00
Viltspår: Gdk anlagsklass
Äg: Marie Friman

S. Hard Headed Woman "Sally"
Uts:
B-prov:
C-prov:
Hd/Ed: AA/00
Viltspår: Gdk anlagsklass
Äg: Ros-Marie

S. My Girl Is Red Hot "Nova"
Uts:
B-prov:
C-prov: 94 / 100p nkl 4.e placering
Övrigt: plac 9/44 68 poäng FM 2021 med en 0a
Hd/Ed: AA / 00
Äg: Gunnel Olsson

S. Great Balls Of Fire "Six-ten"
Uts:
B-prov:
C-prov:
Hd/Ed:HD AA
Äg: Christer Ståhlkrantz

S. See You Later Alligator "Herman"
Uts:
B-prov:
C-prov:
Hd/Ed: AA /00
Äg: Emma olsson

S. Johnny B- Goode "Sisu"
Export Finland
Uts:
B-prov: godkänd anlag b-prov Finland, 1a pris nkl finland
C-prov: Juniormästare finska FM 2021!
Hd/Ed: AB/00

Övrigt: Årets nykomling baserat på jaktmeriter i Finland!
Äg: Ville Suhonen, FI

S. Lets Twist Again "Sam"
Uts:
B-prov:
C-prov:

Viltspår: Gdk anlagsklass
Hd/Ed: AA / 00
Äg: Helen Andersson


****Tikka kullen födda 20170517*****
Mingus Umbra Fida * Susedalens Sako Bavarian

S. Tikka Shooting Star, "Kompis"
Export DK
B prov: 2* 1a pris ökl DK
A prov : Åben A i DK flera 3e pris
Godkänt kvalifikationsprov NO, 2*1a pris NKL vid 1 års ålder, En start i NO och en start i DK
Äg: Susanne Heilman

S. Tikka Buck Shot "Morris"
Uts Exc juniorklass
B-prov: 1a pris nkl
C-prov: 83 p NKL
FM 2018 unghund:63 poäng
Fm 2019 91 poäng nkl
Viltspår: gdk anlagsklass
HD/ED: A, UA
Äg: Anna Ståhlkrantz

S. Tikka Star Topic "Milo"
HD/ED: B, UA
Äg Jenny

S. Flying Start "Tjalfe"
Export DK
B-prov :Gdk Bruksprov DK
Äg: Anette Arp

S. Tikka Fast Shooting "Soto"
HD/ED: A,UA
Viltspår: Gdk anlagsklass
Mh
Nosework: Gdk doftprov 1
Äg: Annelie Johansson

S. Tikka Silver Bullet "Assar"
HD/ED: A, UA
Uts: Exc
c prov: 60 p, 15 18 0 15 12
Äg: Karolina Wall

S. Tikka Diamond Cut "Luuva"
B-prov 3e pris ökl
C-prov 95 poäng nkl, 1a pris.  88 /100p, 4e placering ökl
Lydnad: 1a pris,3e plac startklass
Uts: Exc
HD/ED: A, UA
Äg: Susedalens

S. Tikka Pull The Trigger, export FI "Martina"
B- prov NOU1, 2*1a pris NKL FI vid 1 års ålder, 3e pris ökl B-prov
C-prov VINNARE unghund FM 2018
Viltspår :2*1a pris
Uts: Exc. Vinnare Show FM 2021
HD/ED: A, UA
Övrigt: Årets nykomling i Finland 2018, beräknat på jaktprovsresultat!
Äg: Tiina, Filurins kennel, FI

RLDN RLDF S. Tikka Gunpowder "Cava"
uts: Exc valpklass
Rallylydnad:RLDN, RLDF, Uppflyttade Mästarklass, flera vinster och placeringar.
FM 2018 79 p
övrigt:Hundspectra Cup: 4e plac/ 20st, Cup innehållande startklass, vardagslydnad, rallylydnad
Viltspår gdk anlagsklass
HD/ED: A, UA
Äg: Annika Larsson

S. Tikka Loaded Gun "Perla"
A-prov: Godkänt praktiskt
B-prov: 2*1a pris EKL
C-prov: 2*1apris nkl 88 poäng (11 resp 12 månader)
c-prov 2019: två starter med 98 resp 100 poäng!
FM 2018 VINNARE unghundsklass 98 p!
Övrigt: Nordiska mästerskapen 2021, Gun´s choiche på A-provet, domarens val på en av lagrutorna och Perlas lag kom 2a totalt!
Uts: Exc, CK
Äg: Åsa Nyqvist


****** Cash-kullen födda 20150321*****
Cacis Lovely Prince Cake * Susedalens Soft As Silk

S. A Boy Named Sue
Uts: Exc, klassvinst
B prov : 3 nkl NO
Wt: 74 p unghund FM
HD: A

S. I Got A Woman
HD: B

S. I Won´t Back Down
HD: A
Uts: Exc
C-prov :

S. Get Rythm, export FI
Uts. Exc, CK
B prov: Godkänd anlagsklass Finland
HD, ED : A/Ua (0)
Ögon: UA

S. Dear Mrs
HD, ED: D, Ua(0)

S. Walk The Line, avliden 12 veckor, xylitolförgiftad.

S. I Got Stripes
Uts: Exc
B prov: 3 ökl
C prov: 84 p, 4e plac
HD: A

S. My Mother Was A Lady
HD/ED A, Ua(0)

SEVCH LD STARTKLASS S. Hey Porter
C prov, 89 p, flera 1a pris
Lydnad: 3* 1a pris startklass, 3e placering
Uts: Vg
HD/ED: A , Ua (0)
Viltspår:SEVCH

S. Bird On A Wire
HD/ED: A

S.Ring Of Fire
HD/ED: A, Ua (0)

Susedalens Big River
Uts: Good
Bph
Gdk terapihund
HD/ED: A, Ua(0)

S. Lonesome Whistle
Uts: Exc, klassvinst
HD: B


*****Sako-kullen födda 20131031*****
Toffedreams Revolution * Susedalens Soft As Silk

S. Sako Finnfire
HD A

S. Sako Delux
HD A

S. Sako Hunter
HD/ED: A, Ua(0)

S. Sako Quad, export DK
wt: 1a nkl
B prov: 2a pris nkl
Uts Exc
Hd/ED: A, Ua(0)

S. Sako Varmint
B prov: 1 ökl 2016, provbäst DK
C prov: 87 p unghund FM
Uts: CERT, BIR jakt DK, reservcert, BIR jakt SE
Viltspår: 1 ökl
Hd: A

S. Sako Range
Export DK
WT:
Uts: Vg
HD/ED A, Ua(0)

S. Sako Safari
HD/ED: A, Ua(0)

S. Sako Black
C-prov: Finalist, sluligen 5e plac unghund FM 2015.
Uts: Exc
HD: B

S. Sako Bavarian
B prov : 2*1 ökl DK
C-prov: 92p FM Unghund 2016, 88 p FM ÖKL 2018, 87 poäng 3 plac
Uts: Vg
Övrigt: Domarens val på station FM 2015. Mamma till Tikka kullen 2017.